Dodana: 1 luty 2007 09:26

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:26

Klub Sztuki OFP zaprasza

Wesele Figara, Człowiek z kamerą, Baraka, Prorok Ilja - to niektore tylko propozycje Klubu Sztuki Opery i Filharmonii Podlaskiej.

PROGRAM  KLUBU  SZTUKI  OFP

1.10.2006 r.  – FILM  OPEROWY „Wesele Figara“ – W. A. Mozart, godz.12.00
Wesele Figara (Le Nozze di Figaro, KV 492) - czteroaktowa opera buffa z muzyką napisaną przez Wolfganga Amadeusza Mozarta. Libretto do niej stworzył Lorenzo da Ponte na podstawie sztuki Pierre'a Beaumarchaisa Le mariage de Figaro z 1784 roku. Wesele Figara kontynuuje historię przedstawioną w sztuce i operze Cyrulik sewilski.
Libretto: Hrabia Almaviva usiłuje wzbudzić miłość w Zuzannie, pokojówce. Naprzeciw tym staraniom staje spryt Zuzanny, hrabiny, oraz narzeczonego Zuzanny - Figara. W zabawnej akcji udział ma też wiele innych postaci, takich jak na przykład mściwa Marcelina, oglądający się za każdą kobietą Cherubin, czy intrygant don Basilio.

15.X.2006 r. - REPLIKA  MIĘDZYNARODOWEGO  FESTIWALU FILMÓW  
                        PRZYRODNICZYCH  im. „BRACI  WAGÓW” 2006 w RAJGRODZIE,   godz. 11-14.00 i 16-20.00
Na tegorocznym festiwalu w konkursie zaprezentowanych  zostanie  30 filmów przyrodniczych z całego świata m.in. z Nowej Zelandii, Japonii, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Austrii, Anglii, Łotwy, Białorusi i Polski. W Białymstoku pokazane zostaną najlepsze z nich. Później sukcesywnie pokaże je II program TVP, który jest współorganizatorem imprezy oraz TVP 3 Białystok.

CYKL:  WIELOKULTUROWOŚĆ  PODLASIA

29.X.2006 r. „DŻIGA  AND  HIS  BROTHERS”- r. EWGENY TSYMBAL, USA,  40’

                     “CZŁOWIEK  z  KAMERĄ” r. DŻIGA  WIERTOW -1929 r./artysta
                     urodzony w Białymstoku w roku w 1896 r., w rodzinie żydowskiej, nosił nazwisko Denis Arkadjewicz Kaufman, godz. 15.00

Człowiek z kamerą, ZSRR, 1929, (68 min.). Wyjątkowy film awangardowego artysty radzieckiego, prekursora dokumentu i filmu publicystycznego. Człowiek z kamerą to film nowatorski zaliczany do najbardziej innowacyjnych i wpływowych filmów ery kina niemego. Dynamiczna kompozycja nasuwa skojarzenia z współczesnymi klipami muzycznymi. Obraz ten jest filmowym portretem Moskwy - portretem metropolii nowoczesnej i zmechanizowanej - pełnej zgrzytów, pisków i energii. Wiertow przedstawia struktury miasta, jego zwyczaje i mechanizmy. Umiejscawia człowieka w dżungli mechanizmów, powtarzalnych czynności, w arteriach życia miejskiego jako zaledwie mały trybik tej machiny..

– „BARAKA” – r. Ron Fricke , USA, dokument, 96’

Baraka w starodawnym języku Sufich oznacza błogosławieństwo, oddech, esencję życia, od której rozpoczyna się ewolucja. „Baraka pokazuje różnorodność, z jaką ludzie pojmują duchowość, religię, życie i śmierć. Film ten jest niewerbalną filmową podróżą po naszej planecie, odkrywającą naturalne piękno Ziemi za pomocą obrazu i muzyki. Zdjęcia do filmu kręcono w 24 miejscach na ziemi od płonących szybów Kuwejtu poprzez piramidy Egiptu ąż po Wyspy Galapogos. Reżyser pracował przy trylogii „Koyaanisqatsi” ….i swój film utrzymał w podobnej poetyce.

WIERSZALIN

19.XI.2006 r. – „POLSKA  PASJA” – r. STANISŁAW  MUCHA, 1996 r. Niemcy, godz. 15.00.
Film przedstawia losy sekty religijnej ze wsi Wierszalin, znajdującej się niedaleko miejscowości Grzybowszczyzna, w okolicach Sokółki. Rzecz cała została opisana w książce białostockiego antropologa Włodzimierza Pawluczuka p.t „Wierszalin”. W 1991 r. w „Dialogu” Tadeusz Słobodzianek drukuje „Proroka Ilję” a w 1994 relizuje spektakl w Teatrze TV. Autor

10.XII.2006 r.  „PROROK  ILJA” reż. TADEUSZ  SŁOBODZIANEK, 1994 r. TVP, godz. 16.00
Autorska telewizyjna adaptacja własnego dramatu o przywódcy sekty religijnej Eliaszu Klimowicza. Samozwańczy prawosławny prorok ustanowił nową religijną stolicę nazywając ją Wierszalinem. Autor i jednocześnie reżyser, który sam pochodzi z tamtych stron, zrealizował widowisko w białostockich plenerach, autentycznych miejscach zdarzeń, do których nawiązuje opowiadana historia. W roli głównej Jerzy Trela i białostoccy aktorzy m.in. z BTL – u.

Przedstawiony program stanowi kontynuację rozpoczętego przed wakacjami Klubu Sztuki OiFP. Przed wakacjami pokazaliśmy dorobek twórczy Józefa Gębskiego reżysera filmów fabularnych i znanego dokumentalisty m.in. filmów o sztuce: o Beksińskim , Picassie, biografiach pisarza Tadeusza Borowskiego i reżysera Andrzeja Tarnowskiego.
Ponadto niedawno odnaleziony niemy film Henryka Szaro „Mocny człowiek” z muzyką Maleńczuka. Rozpoczęliśmy cykl dokumentem o audycji radiowej zrealizowanej przez Orsona Wellsa o lodowaniu Marsjan we wschodnich stanach USA oraz „Obywatelem Kane”. Bardzo ciepły odbiór tego cyklu zachęcił nas do nowych poszukiwań. Subiektywnie wydaje się nam, iż propozycja powakacyjna jest jeszcze ciekawsza. Ale to zostawmy ocenie naszym klubowiczom. Będą ponadto prelekcje, wykłady i spotkania autorskie.


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook